Product information "Single Notch Filter for 532 nm - E grade"
Blocking at 532 nm > OD 6
Notch halfwidth approx. 17 nm
Avg. transmission >90% from 350 - 1600 nm
diameter 25 mm, ring thickness 3,5 mm
Spezifikationen
| OEM/Original number: | NF03-532E-25 |
|---|---|
| Typical 50% notch bandwidth: | 17 nm (typical) |
| Transmission Band 1: | Tavg > 80% 350 - 400 nm |
| Transmission Band 2: | Tavg > 93% 400 - 513.2 nm |
| Transmission Band 3: | Tavg > 93% 550.8 - 1600 nm |
| Blocking Band 1: | ODabs > 6 532 nm |
| Laser Wavelength 1: | 532 nm |
| Angle of Incidence: | 0 ± 5 degrees |
| Cone Half-angle: | 5 degrees |
| Optical Damage Rating: | 1 J/cm2 @ 532 nm (10 ns pulse width) |
| Substrate type: | low-autofluorescence optical quality glass |
| Transverse Dimensions (Diameter: | 25 mm |
| Transverse Tolerance: | + 0.0 / - 0.1 mm |
| Filter Thickness (mounted): | 3.5 mm |
| Filter Thickness Tolerance (mou: | ± 0.1 mm |
| Clear Aperture: | ≥ 22 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |
| Substrate thickness: | 2.0 mm |
| Orientation: | Arrow on ring indicates preferred direction of propagation of light |
| Other physical specs: | Standard Specifications of Our Filters and Beam Splitters |
| : | ---------------------------------------------- |
| CWL/EdgeWL/NotchWL (nm): | 532 |
| Free Aperture: | >= 22 mm |
| Laser Wavelength: | 532 |
| Optical Density: | OD 6 |
| Size: | D = 25 mm |
| Bandwidth (nm): | 17 |
| Application (Optical Filters): | Standard / Fluorescence |
| Number of Bands / Edges / Notches: | 1 |
| Type (Optical Filters): | Notch |
| Substrate Thickness: | 2,0 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |