Product information "Multiphoton Emitter BrightLine HC 520/70"
diameter 25 mm, ring thickness 3,5 mm
blocked with OD >=6 from 568 – 1200 nm
and with OD >=5 from 300 – 474 nm
Spezifikationen
| OEM/Original number: | FF01-520/70-25 |
|---|---|
| Transmission Band 1: | Tavg > 93% 485 - 555 nm |
| Center Wavelength 1: | 520 nm |
| Blocking Band 1: | ODavg > 5 300 - 474.5 nm |
| Guaranteed Minimum Bandwidth 1: | 70 nm |
| FWHM Bandwidth 1 (nominal): | 76.5 nm |
| Blocking Band 2: | ODavg > 6 567.5 - 1200 nm |
| Angle of Incidence: | 0 ± 5 degrees |
| Cone Half-angle: | 7 degrees |
| Optical Damage Rating: | Testing has proven to show no signs of degradation when exposed to at least 6.0 W of power from an unfiltered xenon arc lamp over a 25 mm diameter (corresponding to 1.2 W/cm2) for over 500 hrs. |
| Substrate type: | low-autofluorescence optical quality glass |
| Transverse Dimensions (Diameter: | 25 mm |
| Transverse Tolerance: | + 0.0 / - 0.1 mm |
| Filter Thickness (mounted): | 3.5 mm |
| Filter Thickness Tolerance (mou: | ± 0.1 mm |
| Clear Aperture: | ≥ 22 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |
| Substrate thickness: | 2.0 mm |
| Orientation: | Orientation does not affect performance |
| Other physical specs: | Standard Specifications of Our Filters and Beam Splitters |
| : | ---------------------------------------------- |
| Free Aperture: | >= 22 mm |
| Warranty: | 10 years |
| Substrate Thickness: | 2,0 mm |