Product information "HC Laser Clean-up MaxDiode 375/6"
Transmission >90%
Spezifikationen
| OEM/Original number: | LD01-375/6-12.5 |
|---|---|
| Center Wavelength 1: | 375 nm |
| Transmission Band 1: | Tavg > 90% 372 - 378 nm |
| Guaranteed Minimum Bandwidth 1: | 6 nm |
| FWHM Bandwidth 1 (nominal): | 9.9 nm |
| Blocking Band 1: | ODavg > 3 212 - 365 nm |
| Blocking Band 2: | ODavg > 5 337 - 359 nm |
| Blocking Band 3: | ODavg > 5 393 - 415 nm |
| Blocking Band 4: | ODavg > 3 385 - 554 nm |
| Laser Wavelength 1: | 375 nm |
| Angle of Incidence: | 0 ± 5 degrees |
| Cone Half-angle: | 0.5 degrees |
| Optical Damage Rating: | Not tested |
| Substrate type: | low-autofluorescence optical quality glass |
| Transverse Dimensions (Diameter: | 12.5 mm |
| Transverse Tolerance: | + 0.0 / - 0.1 mm |
| Filter Thickness (mounted): | 3.5 mm |
| Filter Thickness Tolerance (mou: | ± 0.1 mm |
| Clear Aperture: | ≥ 10 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |
| Substrate thickness: | 2.0 mm |
| Orientation: | Arrow on ring indicates preferred direction of propagation of light |
| Other physical specs: | Standard Specifications of Our Filters and Beam Splitters |
| : | ---------------------------------------------- |
| CWL/EdgeWL/NotchWL (nm): | 375 |
| Free Aperture: | >= 10 mm |
| Laser Wavelength: | 375 |
| Optical Density: | OD 6 |
| Size: | D = 12,5 mm |
| Bandwidth (nm): | 6 |
| Application (Optical Filters): | Standard / Fluorescence |
| Number of Bands / Edges / Notches: | 1 |
| Type (Optical Filters): | Bandpass |
| Substrate Thickness: | 2,0 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |