Product information "Quad-Notch Filter 400-410/488/561/631-640"
blocked at 400-410, 488, 561, 631-640 with > OD 6
avg. transmission >93%
diameter 25 mm, ring thickness 3,5 mm
Spezifikationen
| OEM/Original number: | NF03-405/488/561/635E-25 |
|---|---|
| Transmission Band 1: | Tavg >= 80% 350 - 392 nm |
| Blocking Band 1: | ODabs > 6 400 - 410 nm |
| Transmission Band 2: | Tavg > 93% 418 - 477 nm |
| Transmission Band 3: | Tavg > 93% 498.5 - 547.5 nm |
| Transmission Band 4: | Tavg > 93% 574.5 - 614 nm |
| Blocking Band 2: | ODabs > 6 488 nm |
| Blocking Band 3: | ODabs > 6 561 nm |
| Blocking Band 4: | ODabs > 6 631 - 640 nm |
| Laser Wavelength 1: | 400 - 410 nm |
| Transmission Band 5: | Tavg > 93% 656.5 - 1600 nm |
| Laser Wavelength 2: | 488 nm |
| Laser Wavelength 3: | 561.4 nm |
| Laser Wavelength 4: | 631 - 640 nm |
| Angle of Incidence: | 0 ± 5 degrees |
| Cone Half-angle: | 5 degrees |
| Optical Damage Rating: | 1 J/cm2 @ 532 nm (10 ns pulse width) |
| Substrate type: | low-autofluorescence optical quality glass |
| Transverse Dimensions (Diameter: | 25 mm |
| Transverse Tolerance: | + 0.0 / - 0.1 mm |
| Filter Thickness (mounted): | 3.5 mm |
| Filter Thickness Tolerance (mou: | ± 0.1 mm |
| Clear Aperture: | ≥ 22 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |
| Substrate thickness: | 2.0 mm |
| Orientation: | Arrow on ring indicates preferred direction of propagation of light |
| Other physical specs: | Standard Specifications of Our Filters and Beam Splitters |
| : | ---------------------------------------------- |
| Free Aperture: | >= 22 mm |
| Laser Wavelength: | 405 |
| Warranty: | 10 years |
| Number of Bands / Edges / Notches: | 4 |
| Type (Optical Filters): | Multinotch |
| Substrate Thickness: | 2,0 mm |