Product information "Multiphoton Beamsplitter HC 880 SP"
for 2P and 3P applications
Reflection 910 – 1400 nm > 94% avg.
Transmission 400-850 nm >90% avg.
Dimension 25,2 x 35,6 x 3,0 mm
Flatness max. lambda/3 PV/inch
Spezifikationen
| OEM/Original number: | FF880-SDi01-t3 |
|---|---|
| Reflection Band 1: | Ravg > 98% 910 - 1400 nm |
| Reflection Band 1 (p-pol): | Ravg > 90% 910 - 1400 nm |
| Reflection Band 1 (s-pol): | Ravg > 98% 910 - 1400 nm |
| Transmission Band 2: | Tavg > 80% 400 - 420 nm (Rolling Window: 10 nm) |
| Edge Wavelength 1: | 875 nm |
| Transmission Band 3: | Tavg > 90% 420 - 850 nm (Rolling Window: 10 nm) |
| Transmission Band 1: | Tavg > 93% 400 - 850 nm |
| Laser Wavelengths 1: | 910 - 1400 nm |
| Angle of Incidence: | 45 ± 1.5 degrees |
| Cone Half-angle: | 2 degrees |
| Optical Damage Rating: | 1 J/cm² @ 532 nm (10 ns pulse width) |
| Steepness: | Standard |
| Group Delay Dispersion: | ± 1250 fs² over 910 - 1225 nm reflection band for S-Pol and P-Pol |
| Group Delay Dispersion2: | ± 500 fs² over 1225 - 1400 nm reflection band for S-Pol and P-Pol |
| Substrate type: | low-autofluorescence optical quality glass |
| Reflected Wavefront Error (3 mm): | < 0.33λ P-V RWE @ 632.8 nm |
| Flatness / RWE Classification: | Super-resolution / TIRF |
| Maximum Relfected Laser Beam Di: | 16.7 mm |
| Transverse Dimensions (L x W): | 25.2 mm x 35.6 mm |
| Transverse Tolerance: | ± 0.1 mm |
| Filter Thickness (3 mm), unmount: | 3.0 mm |
| Filter Thickness Tolerance (3 mm): | ± 0.1 mm |
| Clear Aperture: | ≥ 80% (elliptical) |
| Scratch-Dig: | 60-40 |
| Substrate Thickness (3 mm), unmounted: | 3.0 mm |
| Substrate Thickness Tolerance (: | ± 0.1 mm |
| Orientation: | Reflective surface marked with part number - Orient in direction of incoming light |
| Other physical specs: | Standard Specifications of Our Filters and Beam Splitters |
| : | ---------------------------------------------- |
| Applications (Beamsplitters): | For Multiphoton |
| CWL/EdgeWL/NotchWL (nm): | 835 |
| Laser Wavelength: | 910, 1400 |
| Size: | 25,2 x 35,6 mm |
| Suitable for: | TIRF applications |
| Type (Beamsplitters): | Shortpass |
| Warranty: | 10 years |
| Number of Bands / Edges / Notches: | 1 |
| Substrate Thickness: | 3,0 mm |
| Scratch-Dig: | 60-40 |